Chcesz zamówić silnik prądu stałego? Sprawdź ultrarobotics.pl.
Wiele maszyn, które użytkujemy na co dzień i bez których nie wyobrażamy sobie życia, stosuje w swoim działaniu silniki prądu stałego. Bezszczotkowe albo szczotkowe, malutkie lub duże, te urządzenia zrewolucjonizowały nasz tryb pracy i życia, lecz przeciętny obywatel najczęściej nie ma pojęcia, jak są one zbudowane ani jak pracują te silniki.
Silnik elektryczny prądu stałego – zasługa cenionych innowatorów XIX w.
Zadaniem silników elektrycznych DC jest przekształcenie energii elektrycznej na mechaniczną. Jak wskazuje ich nazwa, zasila je prąd, w którym zwrot oraz kierunek transferu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego rodzaju istnieją od nieomal dwustu lat i nie są zasługą konkretnej osoby. Do ich budowy, następnie modyfikacji i w efekcie ich dopuszczenia do powszechnego zastosowania w różnorodnego rodzaju urządzeniach, przyczyniły się eksperymenty oraz wynalazki cenionych naukowców połowy XIX wieku, takich jak między innymi Moritz Jacobi, Thomas Edison czy Thomas Davenport. Silniki elektryczne DC składają się ze nieruchomego stojana, wirnika, komutatora, dwóch magnesów zwróconych do siebie biegunami różnoimiennymi, między którymi wytwarza się pole magnetyczne oraz szczotek. Obecnie na co dzień wykorzystywane są także silniki prądu stałego bezszczotkowe, które przede wszystkim ze względu na brak tego dość awaryjnego podzespołu, są uznawane za bezpieczniejsze, bardziej wytrzymałe, i są ogólnie lubiane za fenomenalną niezawodność oraz bezgłośne działanie.
Silniki elektryczne na prąd stały nie tylko do profesjonalnego wykorzystania
Teza, że silniki elektryczne na prąd stały są stosowane praktycznie wszędzie nie jest przesadą. Jeśli w domu posiadasz odtwarzacz DVD czy też w laptopie masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie bez wątpienia znajduje się bezszczotkowy silnik. Silniki prądu stałego są modułem pociągów i samochodów sterowanych na odległość, a więc gadżetów, które uwielbialiśmy w dzieciństwie i które zapewne sprezentujemy także naszym synom oraz córkom. Silniki tego typu znajdują się w dużych i mniejszych pompach hydraulicznych potrzebnych w wielu branżach przemysłu, m.in. produkcyjnej, budowlanej i wydobywczej. W niedalekiej przyszłości, za sprawą silników prądu stałego przemieszczanie się samochodami elektrycznymi będzie codziennością, a już teraz te silniki optymalizują naszą mobilność, bo bez nich nie działałyby tak chętnie używane segwaye, hulajnogi i rowery elektryczne. Silniczków DC używają także pasjonaci elektroniki do tworzenia autorskich prototypów z obszaru mechaniki i robotyki.
Choć silniki prądu stałego o niedużej mocy bez przeszkód da się kupić w sklepach dla hobbystów czy z częściami elektronicznymi, to te do przemysłowego użytkowania dostępne są na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, oferujących specjalistyczne rozwiązania od renomowanych marek.
Kontakt z nami:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]