Automatyka przemysłowa

Działanie i wykorzystanie motoreduktorów

Motoreduktor ślimakowy zamówisz na ultrarobotics.pl.

Motoreduktory to po prostu nierozłączne połączenia przekładni z napędem elektrycznym. Jak pracują motoreduktory i kiedy się je stosuje? Dowiesz się tego poniżej.

Motoreduktory – ograniczają prędkość obrotową silnika

Motoreduktory pozwalają wydajniej wykorzystać elektryczne silniki jako napęd w najróżniejszych zastosowaniach w przemyśle. Za sprawą przekładni redukującej, wysoka prędkość obrotowa silnika zostaje zredukowana nawet kilkusetkrotnie, przy równoczesnym proporcjonalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Należy pamiętać, że sprawność przekładni z żadnym układzie nie będzie 100%, toteż zawsze zauważalna jest pewna dysproporcja pomiędzy mocą wejściową i mocą wyjściową motoreduktora. W skład zintegrowanego zestawu jakim jest motoreduktor mogą dodatkowo wchodzić inne podzespoły jak sprzęgła bądź hamulce. Ogromnym atutem motoreduktorów jest fakt, iż są to prefabrykowane elementy, które da się bez przeszkód znaleźć w katalogu producenta tak, żeby ich parametry perfekcyjnie odpowiadały potrzebom budowanego projektu. Inżynierzy oszczędzają dzięki temu tygodnie, a nawet miesiące, na drobiazgowe obliczenia i testy pojedynczych układów części. W zależności od rodzaju i konstrukcji przekładni, motoreduktory mogą być przeznaczone do długiego bądź krótkiego okresu pracy, jak również do niewielkich, średnich albo znacznych obciążeń.

W motoreduktorach, w których użyto kilkustopniowe przekładnie, można osiągnąć niezmiernie wysoki zakres przełożeń, wynoszący wręcz do kilkudziesięciu tysięcy.

Motoreduktory – wykorzystywane w każdym obszarze gospodarki

Chociaż motoreduktory mogą być konstruowane w oparciu o różne rodzaje silników (AC, BLDC, DC oraz szeregowych), wyróżnia się je ze względu na rodzaj przekładni umieszczonej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się zatem motoreduktory:
– motoreduktory płaskie oraz walcowe (z przekładnią walcową),
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową),
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową),
– motoreduktory planetarne (posiadające przekładnię planetarną).

Brak na pewno takiego obszaru gospodarki, w którym nie dałoby się użyć motoreduktora jako układu napędowego. Czy to produkcja żywności, przemysł bądź spedycja, dzięki motoreduktorom działają wielorakie automaty, jak m.in linie bagażowe na lotniskach, dachy ruchome, atrakcje w parku rozrywki i aeratory. Szerokie spektrum ich mocy, wielkości oraz typów zastosowanych w nich przekładni i silników przyczyniła się do tego, iż ilość potencjalnych zestawów, jakie współcześnie mają w ofercie wiodący producenci motoreduktorów, powinno się liczyć już nie w setkach, lecz zasadniczo w milionach.

Kontakt z nami:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]