Branża budowlana Usługi

Jak dbać o okna zabytkowe?

Szukasz zabytkowych okien? Powinieneś odwiedzić tę stronę

Okna zabytkowe najczęściej wyglądają znacznie lepiej niż te wykonywane obecnie i są niewątpliwą dekoracją obiektów. Walory wizualne to rzecz jasna ich nie jedyna zaleta, zaś na ich wartość w dużej mierze rzutuje także wiek. Tak jak inne dobra zabytkowe, również okna muszą być remontowane w myśl prawa – ich renowacji nie możemy wykonywać samodzielnie z wykorzystaniem kupionych w markecie materiałów. Jakimi cechami jednak odróżniają się okna zabytkowe? Jak je remontować? Kto może wykonać takie prace?

Jak rozpoznać okna zabytkowe?

Okna zabytkowe zazwyczaj mają więcej dekoracji niż współczesne. Nie są również uchylane, a to sprawia, iż potrzebne stają się lufciki, dzięki którym można wietrzyć mieszkanie. Okna zabytkowe, jak już nadmieniliśmy, wykonane są zwykle z drewna – materiału, jaki wykazuje sporo zalet, jednak potrzebuje częstych remontów, a poza tym łatwo go zepsuć. Dlatego tak istotne są uprawnienia specjalistów konserwujących okna zabytkowe.

Renowacja okien zabytkowych

Okna zabytkowe zazwyczaj mają budowę skrzynkową, która potrzebuje wysokich kwalifikacji – taki rodzaj okna charakteryzuje się wszak zastosowaniem różnych, obecnie już rzadko spotykanych, rozwiązań. W związku z tym, nawet najbardziej doświadczeni stolarze nie powinni serwisować okien zabytkowych, kiedy nie posiadają uprawnień potwierdzających ich umiejętności, które zostały wydane przez odpowiedni organ – w przeciwnym razie zostaną na nich nałożone dotkliwe kary.

Kontakt z nami:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]