Branża budowlana Usługi

Odpowiednią izolację fundamentów zaplanuj zanim rozpoczniesz budowę domu

Zabezpieczenie fundamentów przed szkodliwym wpływem wody, wilgoci i chłodu jest jednym z najważniejszych faz budowy solidnego, bezpiecznego obiektu budowlanego. Wilgoć przenikająca mury z czasem doprowadzi do uszkodzenia ich konstrukcji, a wykwity pleśni i grzybów z biegiem czasu odbiją się niekorzystnie na samopoczuciu ich rezydentów.

Komu powierzyć wykonanie zabezpieczenia fundamentów?

Planując budowę obiektu, warto zostawić przygotowanie najlepszego sposobu hydroizolacji profesjonalistom, którzy mają wieloletnią praktykę nie tylko w zabezpieczaniu przed wodą nowych budowli, ale też w odtwarzaniu hydroizolacji w tych już istniejących. Wiedzą oni, jakich błędów wystrzegać się oraz jakie technologie i materiały hydroizolacyjne sprawdzą się dobrze w konkretnej sytuacji. Wszak zastosowanie odpowiednich technik izolacji fundamentów może różnić się zależnie od tego, czy planowane jest wykonanie ławy i ścian fundamentowych, fundamentów z bloczków betonowych czy też osadzenie budowli na płycie fundamentowej. Ważna jest także szczegółowa analiza warunków wodnych na obszarze, na którym zamierzana jest budowa. Za jej pomocą można zweryfikować czy potrzebna jest izolacja przeciwwilgociowa (wykonywana na gruntach, w które woda ekspresowo wsiąka i nie spiętrza się przy fundamentach) czy też przeciwwodna (tam, gdzie istnieje zagrożenie podtopień lub podłoże jest na tyle spoiste, iż po deszczu fundamenty mogą dłuższy czas stać w wodzie).

Sposoby izolacji fundamentów

W zależności od rodzaju fundamentów, do ich protekcje przed wilgocią wykorzystuje się odmienne metody. Płytę fundamentową, na której zazwyczaj stawia się budynki tam gdzie jest wysoki poziom wód gruntowych, można hydroizolować od dołu wykonując warstwę izolacji ciężkiej. Z kolei nową ścianę fundamentową z betonu można pokryć warstwą uszczelniającej wyprawy cementowej, przy czym najkorzystniej zastosować ją zarówno na wewnętrznej, jak i zewnętrznej powierzchni. W przypadku ścian murowanych najlepiej zda egzamin użycie izolacji pionowej i poziomej, która zablokuje kapilarne przenikanie wody przez mury.

Wykonanie izolacji fundamentów także wypada powierzyć profesjonalistom, gdyż kardynalnym błędem niewykwalifikowanych ekip jest nie zastosowanie się do wskazówek wyszczególnionych w projekcie budowlanym (między innymi tych dotyczących warunków i sposobów aplikacji materiałów izolacyjnych) bądź zastosowanie ich tanich substytutów, nie mających podobnych własności wodochronnych. Nieodpowiednie ukończenie prac czy użycie materiałów nieadekwatnych do poziomu obciążenia wilgocią może skutkować, że będzie ona nieefektywna.