Branża budowlana

Szalunki – gdzie się je stosuje?

Kliknij tu, aby zaopatrzyć się w szalunki Peri

Szalunki, nazywane także deskowaniem, to chwilowe konstrukcje pozwalające na stawianie ścian budynków. Z reguły wykorzystuje się je w przypadku wylewania murów betonowych – wówczas są one niezbędne do tego, żeby nadać im stosowny kształt i zapobiec rozlewaniu się kompozytu. Poza tym szalunki wykorzystuje się też w trakcie stawiania budynków murowanych, gdzie ich użycie pozwala na przygotowanie otworów na okna, drzwi oraz bramy. W tym wpisie objaśniamy, z czego wykonane są dzisiejsze szalunki i jak mogą zdobyć je inwestorzy.

Systemy szalunków

Najdłużej znanym rodzajem szalunków jest konstrukcja sporządzona z desek drewnianych albo grubych sklejek połączonych ze sobą gwoździami, która po rozebraniu może zostać użytkowana ponownie. Demontaż takich szalunków jest jednak kłopotliwy – wielu wykonawców oraz inwestorów decyduje się więc na zastosowanie szalunków wielokrotnego użytku – struktur służących do błyskawicznego i nieskomplikowanego składania bądź rozkładania. Tego typu szalunki wykonuje się z drewna, metalu lub sklejki, jak również zestawiać dwa albo trzy materiały. Na ogół jednakże wykorzystuje się sklejkę – przeważnie z takich rodzajów drewna jak topola czy brzoza, a konstrukcję spajają łączniki, głowice ze stali bądź aluminium, narożniki i belki.

Wynajem szalunków – kiedy to się opłaca?

Przedsiębiorstwa cyklicznie parające się pracami budowlanymi posiadają własne szalunki. Inaczej jest jednak w przypadku brygad, które oferują inne usługi czy inwestorów indywidualnych, którzy planują zamierzających postawić pojedynczy obiekt. Kupno wszelkich elementów potrzebnych do wykonania szalunku nie byłoby opłacalne . Znacznie mądrzejszym wyjściem jest wynajęcie szalunków.

Kontakt z nami:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]