Branża budowlana

W jakich sytuacjach niezbędne jest zastosowanie szalunków?

Jeśli potrzebujesz szalunków Kraków, koniecznie sprawdź abcszalunki.pl

Szalunki to to forma tymczasowa, którą najczęściej wykonuje się z desek. Może ona być wykonana także z drewnianych płyt, które wykonana z drewna cechującego się słabszą jakością. Nie brakuje firm, które decydują się na wykonywanie szalunku z elementów wykonanych z metalu, ale tego rodzaju postępowanie nie jest zbyt częste. Deskowanie – bo właśnie tak w inny sposób nazywane są szalunki – powoduje, że mieszanka, która została wylana, zyskuje wymagany kształt. Szalunki wyjmuje się dopiero po zastygnięciu mieszanki. Z pomocą szalunków można także skutecznie podtrzymać zbrojenie, które zostało wykonane do czasu, gdy wylana mieszanka odpowiednio zastygnie.

Szalunki – jak się je robi?

Wszelkie konstrukcje z użyciem betonu robi się na budowie w specjalnych formach, którymi są właśnie szalunki. W początkowym etapie prac niezbędne jest wykonanie szalunku, który następnie zostaje zalany właściwie dobranym betonem. W niektórych sytuacjach konieczne jest zastosowanie zbrojenia. Wykonuje się je przed wylaniem betonu. Szalunki wyjmuje się dopiero wtedy, kiedy mieszanka porządnie zwiąże. Na ogół niezbędne jest do tego od mniej więcej dwóch do aż czterech tygodni. Szalunki robi się na przykład w przypadku fundamentów, zrobionych z betonu cokołów ogrodzeń i stropów z żelbetonu. Cechują się jak widać naprawdę dużym zastosowaniem, a budowa bez ich użycia nie przebiegałaby tak szybko.

Szalunki – jakie moduły konieczne są do wykonania szalowania?

Do wykonania szalowania wymagana jest sklejka szalunkowa. Niezbędne są również specjalne dźwigary oraz podpory. Często zdarza się, że małe firmy budowlane nie posiadają własnego systemu szalunkowego. Wówczas wyjściem okazuje się być skorzystanie z pożyczonego sprzętu, który posiadają w swojej ofercie firmy specjalizujące się w zaopatrywaniu ekip budowlanych w dźwigary, mocowania oraz sklejkę.

Kontakt z nami:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]