Dbanie o zdrowie Usługi

Chirurgia stomatologiczna – leczenie bez bólu i komplikacji

Niektóre schorzenia zębów i dziąseł nie mogą być uleczone w trakcie standardowych zabiegów stomatologicznych. Gdy te sposoby leczenia okazują się nieefektywne, stomatolog podejmuje decyzję o zainicjowaniu leczenia z zastosowaniem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż ta nazwa dla wielu pacjentów brzmi przerażająco, to dzisiejsza medycyna dysponuje technologiami i środkami, które sprawiają, iż nawet najbardziej trudne zabiegi są dla pacjenta zupełnie bezbolesne, a komplikacje zdarzają się sporadycznie.

Jakie zabiegi przeprowadzi dentysta chirurg?

Do zabiegów często wykonywanych przez chirurga dentystę należą ekstrakcje zębów oraz usunięcie ich części (przykładowo wierzchołków korzeni lub całych korzeni). Te zabiegi wykonuje się, jeśli stan zębów jest zły – w szczególności na skutek postępującej próchnicy lub często powtarzających się stanów zapalnych. Chirurg stomatolog zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, a także zabiegami mającymi na celu rekonstrukcję różnych części przyzębia – np. sterowaną regeneracją tkanek miękkich i kości. Do chirurga stomatologa należy ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do założenia protezy.

Chirurg dentystyczny a skuteczne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze parę lat temu mogły wiązać się z odczuwaniem bólu przez pacjenta. Obecnie jednak dostępne są środki, które zupełnie eliminują nieprzyjemne doznania. Poza tym pacjenci, którzy chorobliwie boją się zabiegów stomatologicznych, mogą skorzystać z dodatkowych leków uspokajających, a nawet zdecydować się na zabieg przeprowadzony w stanie pełnej narkozy.