Dbanie o zdrowie

Co powoduje nadwrażliwość zębów i jak ją leczyć?

Jakie są przyczyny nadwrażliwości zębów? Jakimi metodami można leczyć nadwrażliwość zębów?

Przyczyny nadwrażliwości zębów

Przed działaniem szkodliwych czynników zęby chronione są wierzchnią warstwa, czyli szkliwem, które jest najtwardszą tkanką organizmu człowieka.
Może ono ulec uszkodzeniu na skutek:

  • inwazyjnych zabiegów, np. wybielania zębów metodą domową,
  • niewłaściwej pielęgnacji jamy ustnej, używania zbyt twardej szczoteczki i nadmierne jej dociskania, także stosowania mocno ścierającej pasty,
  • nieleczonych wad zgryzu, bruksizmu,
  • diety obfitującej w kwasy,
  • niektórych chorób układu pokarmowego np. refluksu żołądkowego, którego głównym objawem jest zarzucanie kwaśnej treści pokarmowej do przełyku i dalej do jamy ustnej.

Wszystkie wyżej wymienione przyczyny mogą spowodować osłabienie lub uszkodzenie szkliwa i częściowe odsłonięcie zębiny, w konsekwencji epizody bólowe. Część z tych czynników można łatwo wyeliminować, zapobiegając nadwrażliwości i dalszym, poważniejszym konsekwencjom.

Leczenie nadwrażliwości zębów

Sposoby leczenia nadwrażliwości zębów zależą od nasilenia i częstotliwości występowania przykrych objawów. Jeżeli epizody bólowe nie są zbyt częste i o niewielkim nasileniu, to terapię można rozpocząć od próby wyeliminowania czynników powodujących dolegliwości i zadbanie o poprawność wszystkich aspektów codziennej higieny jamy ustnej.

Do szczotkowania zębów należy używać miękkiej szczotki, wybrać pastę o gładkiej konsystencji (niskim współczynniku ścieralności), pamiętać o nitkowaniu przestrzeni międzyzębowych i płukaniu jamy ustnej płynem wzmacniającym szkliwo i minimalizującym nadwrażliwość. Podczas wizyty u stomatologa należy zapytać o prawidłową technikę szczotkowania zębów.

Wszystkie te działania mogą przynieść znaczne zmniejszenie nadwrażliwości pod warunkiem jednak, że szkliwo nie zostało mocno osłabione i uszkodzone. W takiej sytuacji należy skorzystać z pomocy stomatologa, który po wykonaniu badania, w zależności od stanu zębów wykona:

  • remineralizację szkliwa fluorem,
  • jeśli doszło do odsłonięcia szyjek zębowych, nadwrażliwość, wyeliminuje pokrycie ich materiałem kompozytowym.

Należy pamiętać o tym, że wystąpienie nadwrażliwości zawsze oznacza uszkodzenie szkliwa w mniejszym lub większym stopniu. To oprócz opisanych przykrych objawów niesie ryzyko szybszego rozwoju próchnicy. Warto zatem odbyć konsultację stomatologiczną.

Autor: lek. stom. Beata Świątkowska

Źródło tekstu: https://stomatologiaswiatkowska.pl/blog/nadwrazliwosc-zebow-przyczyny-leczenie/