Dbanie o zdrowie

Co warto wiedzieć o biopsji prostaty?

Zajrzyj tutaj, jeżeli szukasz szczegółowych informacji na temat biopsji gruczołu krokowego.

Gruczoł krokowy, nazywany prostatą, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który podobny jest pod kątem postaci oraz wielkości do włoskiego orzecha. Znajduje się wprost pod pęcherzem moczowym i odpowiada m.in. za produkcję płynu, w którym przenoszone jest nasienie. Problemy z prostatą pojawiają się u mężczyzn wraz z wiekiem, z tej przyczyny tak kluczowe jest jej cykliczne badanie. Daje to szansę rozpoznania przerostu lub zapalenia tego gruczołu, jak również stosunkowo wczesnego zauważenia niepokojących zmian rakowych. Warto zaakcentować, że rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, na który chorują mężczyźni, więc nie wolno bagatelizować niebezpieczeństwa jego możliwego powstania.

Niepokojące symptomy – kiedy udać się do specjalisty?

Mężczyźni, którzy ukończyli 45 rok życia powinni cyklicznie pojawiać się w gabinecie urologicznym, zwłaszcza jeśli zauważyli alarmujące symptomy związane z oddawaniem moczu, jak np. problemy w zatrzymaniu albo rozpoczęciu oddawania moczu, wzrost częstotliwości mikcji, ból w jej trakcie, kłopoty ze wzwodem i ejakulacją, ale także krew w moczu czy jego przerywany strumień. Jeżeli po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, żeby domniemywać możliwość rozwoju nowotworu, urolog zaleci badanie PSA polegające na sprawdzeniu krwi pod kątem stężenia antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi świadczy o dużym niebezpieczeństwie rozwoju nowotworu. Żeby jednak mieć bezsporną pewność, potrzebne jest przeprowadzenie biopsji gruczołu krokowego.

Jak przebiega biopsja prostaty?

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji gruczoły sterczowego, przeprowadzana w szpitalnych warunkach, która za sprawą użycia równocześnie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego i obrazu USG, pozwala na pobranie wycinków tkanki daleko dokładniej niż w procedurze, gdzie w trakcie zabiegu wykorzystuje się wyłącznie obrazowanie TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty to całkiem krótki zabieg trwającym z reguły około 30 minut. Prócz tego pacjent spędza jeszcze po zabiegu 1-2 kwadranse na oddziale, zatem pełna procedura zamyka się w czasie jednej godziny. Biopsja fuzyjna przeprowadzana jest przy znieczuleniu miejscowym, stąd mimo iż igłę biopsyjną wprowadza się przezskórnie przez krocze, jest ona zasadniczo bezbolesna. Uzyskane wycinki prostaty są później sprawdzane przez patomorfologa, który ocenia czy są w nich widoczne zmiany nowotworowe.

Rzecz jasna, jak przy każdym zabiegu są pewne przeciwwskazania, które mogą wpłynąć na możliwość wykonania biopsji prostaty. To między innymi wszczepione zastawki serca, alergia na niektóre leki i zaburzenia krzepliwości krwi. W związku z tym zanim zapadnie decyzja o zabiegu trzeba jak najdokładniej odpowiedzieć lekarzowi specjaliście na wszelkie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

Kontakt z nami:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]