Dbanie o zdrowie

Czym zajmuje się urologia?

urologia kraków

U sporej części pacjentów badanie u urologa powoduje zakłopotanie. Choroby, które bada urologia, uważane są jako bardzo intymne, co skutkuje tym, iż osoby, które dostrzegły u siebie alarmujące przejawy choroby, często odwlekają o kilka tygodni badanie u specjalisty. Takie postępowanie jednakże może skutkować daleko idącymi konsekwencjami dla układu moczowego.

Nie ignoruj tych objawów! Sprawdź, kiedy należy zapisać się do urologa

Urologia zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób żeńskiego układu moczowego, a u mężczyzn – układu moczowo-płciowego. Organy tego układu są odpowiedzialne chociażby za usuwanie z ustroju zbędnych soli mineralnych i mocznika, który powstaje w wątrobie jako produkt uboczny metabolizmu białek, czy produkcję i degradację hormonów. Na choroby układu moczowego może wskazywać wiele rozmaitych symptomów, które niejednokrotnie są bagatelizowane przez pacjentów z nadzieją, że same znikną. Na które w związku z tym symptomy należy zwrócić specjalną uwagę i zareagować na nie bezzwłocznym zapisaniem się na wizytę do urologa? Będą to zwłaszcza jakiekolwiek zmiany związane z moczem, czyli jego spienienie, ciemniejsza barwa czy zauważenie w nim ropy albo krwi, ale też pieczenie albo ból przy oddawaniu moczu, przerywany strumień, nie kontrolowanie moczu czy wydalanie jego zbyt małej ilości. Niektóre objawy mogą być też mniej wyraziste, np. nadciśnienie tętnicze, spuchnięcie stóp oraz ból pleców bądź podbrzusza. Lekarz urolog zajmuje się też męskim układem płciowym, dlatego panowie winni udać się do niego jeżeli doświadczają problemów związanych z wytryskiem (np. gdy pojawi się krew w nasieniu), ze stulejką, wywołaniem erekcji czy gdy dostrzegą zmiany na prąciu lub jądrach. Trzeba też podkreślić, że mężczyźni po ukończeniu czterdziestu lat powinni cyklicznie umawiać się na kontrolne badanie prostaty.

Cystoskopia, leczenie wodniaka jądra i skomplikowane zabiegi – codzienność pracy urologa – leczenie torbieli nerek, cystoskopia i złożone zabiegi

Pacjenci na ogół umawiają się do gabinetu urologa w celu otrzymania porady dotyczącej wazektomii, przeprowadzenia cystoskopii (innymi słowy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji gruczołu sterczowego (umożliwiającej rozpoznanie nowotworu tego organu) oraz leczenia stulejki, wodniaka jądra bądź torbieli nerek. Urolodzy na co dzień przeprowadzają także mnóstwo skomplikowanych zabiegów, jak m.in. przezcewkowa resekcja prostaty czy guza pęcherza moczowego, plastyka miedniczek nerkowych i laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego.

Kontakt z nami:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]