Dbanie o zdrowie

Jak uchronić się przed chorobą domowymi sposobami?

Jesienno-zimowe wahania temperatur negatywnie oddziałują na nasze zdrowie. Zwykle dopadają nas kaszel, nieżyt nosa oraz ból gardła. Aby się im nie dać tak łatwo, warto wypróbować tradycyjne sposoby, które pomagają chronić organizm przed przeziębieniem. Zebraliśmy niektóre z nich.

Podniesienie temperatury ciała

Choroby atakują nasz organizm z reguły wtedy, gdy temperatura ciała jest niższa o 2-3 stopnie. Z tego powodu warto rozgrzać się za pomocą gorącej herbaty bądź prysznica. Do herbaty można dołożyć plaster cytryny albo pomarańczy, które mają w sobie dużą dawkę witaminy C. Świetnym dodatkiem jest też bogaty w substancje przeciwzapalne imbir oraz odrobina cynamonu. Aby nadać herbacie kapkę słodyczy warto sięgnąć po sok malinowy. Jeśli idzie o gorącą kąpiel, dodajmy do niej parę kropel olejku eterycznego, np. pichtowego, eukaliptusowego lub szałwiowego, co w dodatku wpłynie zbawiennie na udrożnienie dróg oddechowych.

Bezkonkurencyjne syropy z czosnku i cebuli

Czosnek oraz cebula też są źródłem witamin. Na ich bazie opracowuje się domowe mikstury zapobiegające przeziębieniu. Syrop z cebuli jest jedynym z najtańszych i najpowszechniejszych metod walki z infekcjami. Jak go zrobić? Do pokrojonej cebuli dodajemy cytrynę i polewamy miodem. Mieszankę odstawia się na chwilę, aby cebula puściła sok. Taki syrop należy pić co kilka godzin. Tak samo można zrobić z czosnkiem, w którym znajduje się allicyna, mająca właściwości bakteriobójcze. W tym celu wystarczy rozetrzeć kilka ząbków czosnku, zalać je sokiem z cytryny i dodać odrobinę wody. Tak przygotowany syrop leczniczy też rekomenduje się pić parę razy w ciągu dnia.

Mikstura na ból gardła

Kiedy odczuwamy wrażenie drapania w gardle, wskazane jest wypróbować mieszankę masła, mleka i miodu. Świetnie nadje się ona do nawilżania gardła. W przypadku tego napoju należy mieć na uwadze, aby mleko nie było zbyt gorące, gdyż osłabi to korzystne działanie reszty składników. Dla złagodzenia podrażnień gardła zaleca się także płukanie gardła wodą z solą oraz picie naparu z szałwii.

Czemu trzeba chronić się przed przeziębieniem?

Mimo, iż zwykłe przeziębienie nie jest dokuczliwą chorobą, to jego lekceważenie może doprowadzić nawet do zapalenia płuc. W razie pojawienia się pierwszych objawów warto zacząć od domowych sposobów. Miejmy jednak na uwadze, iż jeżeli symptomy nasilają się to powinno się wybrać się do internisty.