Leczenie kanałowe dla większości nas nie jest przyjemnym tematem. Dziś natomiast, stosując odpowiednie narzędzia i – co najważniejsze – efektywne środki przeciwbólowe, stomatolodzy są w stanie zagwarantować pacjentom, że leczenie będzie całkowicie komfortowe. Leczenie kanałowe jest niezbędne za każdym razem, gdy rozwinie się stan zapalny miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych. Polega na wykorzystaniu supercienkich sprzętów, dzięki którym lekarz może dostać się do głęboko zlokalizowanych tkanek zęba. Warto jednak wiedzieć, że w leczeniu kanałowym używa się także innych, nierzadko naprawdę złożonych technologicznie sprzętów. Jakich?
Którymi narzędziami wykonuje się leczenie kanałowe?
Oprócz sprzętów ręcznych, w nowoczesnym leczeniu kanałowym naprawdę ważne okazują się mikroskopy operacyjne, które obraz ze środka zęba przesyłają do monitora w zasięgu wzroku stomatologa, ograniczając niemal całkowicie niebezpieczeństwo wszelkiego typu pomyłek. W leczeniu kanałowym istotne jest również mierzenie głębokości kanałów. Wypracowanie sporej precyzji ułatwiają specjalne maszyny cyfrowe – endometry. Oprócz tego stomatolodzy wykorzystują także specjalne narzędzia, które pozwalają na automatyczne opracowanie kanałów, a dzięki temu – zdecydowane przyspieszenie kuracji i polepszenie komfortu pacjenta.
Refundowane leczenie kanałowe
Rozpoczynając leczenie kanałowe warto wiedzieć, iż nie we wszystkich przypadkach jest ono fundowane przez kasę chorych. Darmowe leczenie kanałowe zębów z maksymalnie trzema kanałami gwarantowane jest osobom poniżej 18 lat. Pozostali nie są zobowiązani, by płacić za leczenie kanałowe zębów z przodu – siekaczy i kłów. Leczenie kanałowe zębów tylnych jest zaś pełnopłatne. Jeśli będzie ono niezbędne, dobrze udać się do lekarza posługującego się nowoczesnymi narzędziami i zawczasu sprawdzić, co o leczeniu u niego poprzedni pacjenci piszą w sieci.