Dbanie o zdrowie

Objawy i metody korekty stożka rogówki

Po więcej informacji o leczeniu stożka rogówki Kraków skieruj się w to miejsce.

Keratoconus, nazwany potocznie stożkiem rogówki, to schorzenie, które niesłychanie ogranicza codzienną aktywność – obniża jakość widzenia, a jednocześnie może powodować inne choroby oczu. Dzisiejsze kliniki okulistyczne dysponują wiedzą pozwalającą zaradzić tym problemom. Jak więc powinna przebiegać korekta stożka rogówki?

Leczenie stożka rogówki – skąd bierze się to schorzenie?

Rogówka to transparentna część oka, która mocno koncentruje promienie świetlne. Leży przed tęczówką i jest ukrwiona w niewielkim stopniu, niemniej jednak ma dużo receptorów bólu. Mniej więcej w trzecim dziesięcioleciu życia może ulec deformacji polegającej na uwypukleniu oraz ścieńczeniu w środkowej części. Dzieje się tak w następstwie osłabienia tkanki, która prawdopodobnie ulega oddziaływaniu rodników. Stożek rogówki powoduje miopię oraz miopię, przez co chory widzi kategorycznie gorzej i staje się bardziej wrażliwy na promienie świetlne. Pacjenci uskarżają się też na podrażnienie oczu, czasami występuje również podwójne widzenie. Choroba ta niejednokrotnie współistnieje z innymi schorzeniami oczu, przykładowo zapaleniem spojówek. Szczęśliwie w dzisiejszych czasach efektywne leczenie stożka rogówki jest możliwe. We początkowej fazie choroba jest adiustowana przy użyciu soczewek kontaktowych lub szkieł korekcyjnych, z czasem jednak konieczne jest zgłoszenie się na zabieg w klinice okulistycznej.

Korekta stożka rogówki – metody wszczepienia pierścieni śródrogówkowych i cross linking

Leczenie stożka rogówki może być przeprowadzane za pomocą różnorodnych procedur medycznych. Aktualnie najbardziej efektywnym sposobem na podniesienie jakości widzenia jest cross linking oraz wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Nowoczesne kliniki okulistyczne specjalizują się dodatkowo w korekcji stożka rogówki poprzez modelowanie, tj. metodę Topoguided. Znakomite efekty dają zabiegi korzystające z technologii mapowania rogówki, która pomaga uzyskać regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei pozwala na niwelowanie krótkowzroczności albo niezborności za pomocą soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą również po jakimś czasie udać się na zabieg z użyciem lasera, który całkowicie likwiduje wadę wzroku.

Kontakt z nami:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]