Dbanie o zdrowie

Wkład koronowo-korzeniowy

Wkład koronowo-korzeniowy to rodzaj konstrukcji protetycznej, sztyft wprowadzany w przeleczony endodontycznie korzeń zęba, w celu wzmocnienia całej jego struktury. Na wkładzie umieszcza się drugą część odbudowy protetycznej – koronę. Uzyskuje się tym sposobem pełną odbudowę zniszczonego zęba.

Rodzaje wkładów koronowo-korzeniowych

Wyróżnia się dwa główne rodzaje wkładów koronowo-korzeniowych:

 • uniwersalny z włókna szklanego lub węglowego,
 • indywidualny metalowy, tak zwany lany.

Wybór rodzaju wkładu zależy od stopnia zniszczenia poszczególnych struktur zęba.

 • Wkład uniwersalny stosowany jest przy zachowanej dużej ilości zdrowych tkanek korony zęba. Posiada standardowe rozmiary. Jest najczęściej używanym wkładem przez stomatologów, nie wymaga pobierania wycisku, co ogranicza ilość wizyt nawet do jednej. Pozwala zachować więcej tkanek własnych zęba.
 • Wkład metalowy, lany stosowany jest w przypadku znacznej utraty tkanek korony zęba, odbudowuje zrąb korony, jest bardzo wytrzymały, ale wymaga pobrania wycisku korzenia zęba i współpracy lekarza stomatologa z laboratorium protetycznym.

Wymienione wyżej wkłady osadzane są w kanale korzenia zęba na specjalnym rodzaju cementu stomatologicznego.

Podstawowym zadaniem wkładów koronowo-korzeniowych jest wzmocnienie konstrukcji zęba zniszczonego przez różne czynniki, np. próchnicę lub uraz.

Wskazania i przeciwwskazania do założenia wkładu koronowo-korzeniowego

Wskazania do założenia wkładu koronowo-korzeniowego:

 • martwy ząb po leczeniu kanałowym,
 • znaczne zniszczenie korony zęba niezależnie od przyczyny,
 • konieczność wzmocnienia zębów filarowych do odbudowy protetycznej w postaci mostu.

Przeciwwskazania do założenia wkładu koronowo-korzeniowego:

 • zbyt duże zniszczenie korony zęba sięgające okolicy poddziąsłowej,
 • pionowe złamanie korzenia,
 • nieprawidłowo wyleczony kanałowo ząb,
 • uczulenie na materiał, z którego wykonany jest wkład.

Przebieg zabiegu założenia wkładu koronowo-korzeniowego

Umieszczenie wkładu koronowo-korzeniowego (niezależnie od jego rodzaju) musi być poprzedzone leczeniem endodontycznym (kanałowym). Z przeleczonego endodontycznie kanału zęba, lekarz stomatolog nawiercając usuwa część wypełnienia znajdującą się bliżej korony i jeżeli jest to wkład uniwersalny, wprowadza go do kanału, osadzając na specjalistycznym cemencie.

Jeżeli jest to wkład indywidualny i wymaga pobrania wycisku, umieszczenie go w kanale zęba odbywa się podczas kolejnej wizyty. W tym czasie w laboratorium protetycznym wykonywany jest indywidualny wkład w oparciu o pobrany wycisk kanału korzeniowego.

Na wkładzie koronowo-korzeniowym umieszczana jest odbudowa protetyczna w postaci korony.

Zabieg jest całkowicie bezbolesny i może być wykonany bez znieczulenia, jednak na życzenie pacjenta lekarz stomatolog może przeprowadzić go w znieczuleniu miejscowym.

Trwałość wkładów koronowo-korzeniowych zależy od kilku czynników: rodzaju materiału z którego są wykonane, poprawności osadzenia w kanale zęba, a także od jakości zabiegów higienicznych jamy ustnej. Wskazana jest również okresowa kontrola stomatologiczna, podczas której lekarz oceni między innymi stabilizację wkładu koronowo-korzeniowego.

Autor: lek. stom. Beata Świątkowska

Źródło tekstu: https://stomatologiaswiatkowska.pl/blog/wklad-koronowo-korzeniowy/