Jeżeli interesujesz się fakturą ustrukturyzowaną, koniecznie skieruj się tutaj.
Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało planowo działać już w 4 kwartale 2021 r., jednak finalnie właścicielom przedsiębiorstw na udostępnienie Krajowego Systemu e-Faktur przyszło poczekać do 2022 r. Projekt ruszył z początkiem 2022 r. Po 12-miesięcznym okresie przejściowym, w którym używanie KSeF jest fakultatywne, począwszy od stycznia 2023 r. stanie się to koniecznością dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla przedsiębiorców zwolnionych z tego podatku.
Faktury ustrukturyzowane – plusy tego rozwiązania
Faktura ustrukturyzowana to innymi słowy dokument elektroniczny, który posiada ściśle ustaloną strukturę informacji zakodowanych z wykorzystaniem języka znaczników XML. Takie kodowanie właściwie mało co mówi człowiekowi, który nie potrafi go odczytać, lecz dla właściwej aplikacji do wystawiania i rozliczania faktur taki dokument jest w pełni czytelny. Dzięki temu, iż faktury mają ujednoliconą strukturę bez względu na to jaki program do księgowości wykorzystują kontrahenci transakcji, informacje będące składnikami faktury ustrukturyzowanej będą rozszyfrowane identycznie. Jest to znacząca zmiana na lepsze przede wszystkim dla biur rachunkowych, które dotychczas nierzadko mają do czynienia z przypadkami nieprawidłowego przeniesienia w programie księgowym informacji z faktur podsyłanych przez klientów w formie fotografii faktury papierowej czy pliku PDF. Faktura ustrukturyzowana zupełnie wyklucza możliwość pomyłki przy przenoszeniu danych z faktury przez księgową, jak również nieprawidłowego ich rozszyfrowania przez technologię optycznego rozpoznawania znaków.
Krajowy System Faktur – silniejsza kontrola systemu podatkowego
Wszyscy przedsiębiorcy od 1 stycznia 2021 r. mogą odebrać i wystawić faktury ustrukturyzowane przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur uruchomionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele firm między innymi szybciej dostaną zwrot podatku VAT, są zwolnieni z konieczności przesyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur oraz zyskują poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, ponieważ mają pewność, że nie zapodzieją gdzieś faktury (system przetrzymuje dane o dokumentach przez 10 lat). Natomiast Ministerstwo Finansów zdobywa narzędzie, które pozwala na silniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, a zatem w wyższym stopniu przeciwdziała nieprawidłowościom w obszarze podatku VAT, akcyzowego i dochodowego. Co istotne, obowiązek stosowania KSeF nie przekreśla możliwości używania komercyjnej aplikacji do księgowania, lecz należy dokonać jej integracji z Krajowym Systemem e-Faktur.
Flobo
Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail:
[email protected]