Finanse i rachunkowość

Mass collect – co to jest i czy warto z tego korzystać?

Kliknij w to miejsce jeśli interesuje Cię co to takiego mass collect.

Mass collect jest usługą, która polega na identyfikacji płatności masowych od klientów. Opisujemy w skrócie, jak funkcjonuje mass collect i w jaki sposób upraszcza pracę małym i dużym firmom.

Mass collect – korzyści z przypisania kontrahentom indywidualnych numerów rachunków

Działanie usługi mass collect jest w zasadzie niesłychanie proste. Polega na przydzieleniu wszystkim kontrahentom niepowtarzalnego numeru rachunku, który staje się równocześnie ich ID. Takie rozwiązanie sprawdza się wszędzie tam, gdzie co miesiąc obsługiwana jest duża ilość klientów, a więc przykładowo w firmach dostarczających usługi telekomunikacyjne, w szkołach prywatnych, a także wszystkich działalnościach, gdzie wykorzystywane jest płatności abonenckie (między innymi w obiektach sportowych). Opłaty wpływające w usłudze mass collect kierowane są na jeden rachunek firmowy, jednak wcześniejsze przydzielenie klientom indywidualnych numerów rachunków pozwala na ich sprawniejszą identyfikację, bez względu na to, jaki sposób wybrali oni do wykonania przelewu (przelew pocztowy, standardowy przelew lub przelew z karty). Wykorzystanie mass collect łączy się także z szybszym księgowaniem przelewów niż podczas księgowania przez pracownika, a jednocześnie wyeliminowaniem potencjalnych pomyłek często mających miejsce w czasie tej czynności.

Bieżące śledzenie przychodzących opłat – atuty usługi mass collect

Chociaż usługa mass collect nie jest obecnie proponowana w większości banków (posiadają ją m.in. kilka banków spółdzielczych i BNP Paribas) wypada przeanalizować możliwość jej zastosowania w przedsiębiorstwie, również takim, które każdego miesiąca rozlicza około 100 faktur. Wdrożenie mass collect niesie ze sobą bowiem pewne korzyści, takie jak oszczędność czasu pracowników zajmujących się księgowością, opcja połączenia z platformą finansowo–księgową (a więc łatwiejsze kontrolowanie spływu należności) czy powiązanie z oprogramowaniem Finance Automation. Taką autorską aplikacją służącą do automatycznej obsługi należności jest Flobo. Umożliwia ona nie tylko integrację z usługą mass collect banku, ale posiada także funkcję wysyłania przypomnień o nadchodzących terminach płatności i windykacji, co po jakimś czasie skutecznie zwiększa terminowość u klientów otrzymujących faktury.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]