Finanse i rachunkowość

System bankowy SWIFT – co warto o nim wiedzieć?

Sprawdź więcej informacji o systemie bankowym SWIFT na https://flobo.io/bankowosc/co-to-jest-system-rozliczen-miedzybankowych-swift/.

Mimo, że w zasadzie każdego dnia korzystamy z przelewów bankowych, masa osób pierwszy raz usłyszało o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście sankcji względem Rosji w związku z wojną na Ukrainie. Tymczasem system SWIFT wykorzystywany jest już od lat 70-tych ubiegłego wieku i jest jednym z filarów efektywnego działania światowej bankowości.

Co jest największym atutem systemu SWIFT?

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku oznacza Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie jednak tym skrótem określa się międzynarodowy system rozliczeń międzybankowych, bez którego sfinalizowanie przelewów międzynarodowych byłoby zapewne o wiele bardziej skomplikowane niż teraz. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, jednak nie jedyny używany dzisiaj system tego rodzaju. Nie licząc m.in. w Naszym kraju funkcjonują dodatkowo z systemów: SEPA, SORBNET oraz Elixir.Na całym świecie funkcjonują również różnorodne systemy lokalne, obsługujące tylko rozliczenia między bankami na terenie konkretnego państwa.

Czym w związku z tym wyróżnia się system bankowy SWIFT? Obejmuje on prawie wszystkie państwa na świecie, a przy tym korzystają z niego nie tylko banki, których liczba dziś przekroczyła już 11 tysięcy, ale także domy maklerskie, giełdy i sporo innych podmiotów finansowych. Każdy uczestnik systemu SWIFT musi mieć swój niepowtarzalny kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter oraz cyfr). Praktykuje się również przypisywanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wtedy taki kod posiada 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – poznaj kody BIC najpopularniejszych polskich banków

Nawet jeśli jedynie okazjonalnie korzystasz z przelewów międzynarodowych, dobrze jest znać kod BIC/SWIFT swojego banku, lub co najmniej wiedzieć jak szybko znaleźć taką informację. Poniżej wymieniamy kody BIC/SWIFT największych banków, mających oddziały w Polsce.

– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]