Finanse i rachunkowość

Złoto bulionowe w monetach – inwestycja w metale szlachetne

Więcej o monetach bulionowych na https://goldbroker.pl/zlote-monety-bulionowe/.

Ludzie zainteresowani inwestycją w złoto mogą robić to na sporo sposobów: kolekcjonować biżuterię inwestycyjną, nabywać akcje spółek powiązanych z rynkiem metali szlachetnych czy kupować fundusze inwestycyjne lokujące kapitał w branże gospodarki związane z tym kruszcem. Inną taktyką jest nabycie złota inwestycyjnego, które dostępne jest w postaci sztabek i monet bulionowych.

Złote monety bulionowe – nie są emitowane w ograniczonym nakładzie

Monety ze złota kojarzymy głównie z monetami kolekcjonerskimi, lecz monety bulionowe, zwane też lokacyjnymi, czy to złote czy z pozostałych kruszców, różnią się od nich pod paroma względami. Co najistotniejsze monety bulionowe są emitowane celem lokowania w nich środków finansowych, z tej przyczyny ich nakład w danym roku nie jest ograniczony, a poniekąd regulowany przez zapotrzebowanie rynku. Monety bulionowe nie są emitowane w seriach tematycznych bądź w związku z pamiętnymi wydarzeniami, toteż ich design niezmiernie sporadycznie podlega „odświeżeniu”. W większości wypadków złote monety bulionowe bite przez daną mennicę odróżniają się od siebie zaledwie rocznikiem emisji. Trzeba zaznaczyć, iż część monet bulionowych, pomimo traktowania ich jako środek płatniczy, nie ma swojego nominału podanego w walucie, a ich aktualną wartość wyznacza czystość oraz ciężar wykorzystanego do ich wybicia metalu. Walorem monet bulionowych jest to, że są rozpoznawalne w każdym zakątku świata, a ich sprzedaż jest mniej obciążona ryzykiem straty aniżeli lokalnych monet kolekcjonerskich.

Warianty złotych monet bulionowych

Popularne pośród inwestorów złote monety bulionowe to te o nominale 1 oz, lecz emitenci wypuszczają dodatkowo monety o wadze 1/2 czy 1/10 uncji złota. Trzeba wiedzieć, że monety bulionowe emitowane są najczęściej ze złota najwyższej próby, a więc .9999, lecz np. Amerykański Gold Eagle albo południowoafrykański Krugerrand emitowane są ze złota próby .9167. Jeśli monety bulionowe mają w sobie dodatek miedzi, ma to głównie na celu zwiększenie twardości monety i – co za tym idzie – zredukowanie ryzyka jej zniszczenia. Takie monety z domieszką innych metali są cięższe, a nominał, którym są oznakowane informuje o ilości czystego kruszcu zużytego do ich wybicia.

W ofercie krajowych dostawców złotych monet lokacyjnych zainteresowani ich nabyciem inwestorzy bez problemu natrafią na najpopularniejsze z nich, m.in. Liść Klonowy, Filharmoników Wiedeńskich czy wspomniane wyżej Krugerrandy.

Kontakt z nami:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]