Baza porad Kosztowności

Jak kupować biżuterię na wakacjach?

Już niedługo rozpocznie się sezon urlopowy a wraz z nim również zagraniczne wojaże i krajowe podróże. Jak to zwykle bywa, będziemy przywozić pamiątki. Biżuteria może być jedną z nich, choć warto uważać na to co i gdzie kupujemy. Jak kupować biżuterię na wakacjach?

Sprawdź kilka miejsc zanim kupisz

Zanim wydasz pieniądze na kolczyki czy pierścionek pozwól sobie na swobodne oglądanie tego co lokalne miejsce ma do zaoferowania. Zazwyczaj w turystycznych miejscowościach znajdzie się sporo sklepów z biżuterią „dla turystów”. W takich miejscach wszystko wygląda identycznie, jest słabej jakości (za to dość wysokiej jak na jakość ceny). Zanim coś kupisz obejrzyj kilka miejsc i porównaj ceny.

Dowiedz się, co jest typowe dla danego miejsca

To możesz zrobić jeszcze zanim wyjedziesz z kraju. Tak jak w Polsce kupuje się bursztyny tak np. w Portugalii popularna jest biżuteria z korka (i w zasadzie można ją dostać tylko tam) a typowym kształtem serce Maryi. Z Włoch warto przywieźć biżuterię ze szkła Murano (choć łatwo o podróbki) a z południa Hiszpanii metalowe ozdoby kute „damasceńsko”. Warto wiedzieć czego szukać (i na co uważać) zanim wyjedziesz.

Szukaj unikatowej biżuterii

W prawie każdym miejscu można znaleźć coś unikatowego i wyjątkowego – trzeba jednak niekiedy odrobinę poszukać a czasem zejść z głównej drogi. Targi i stragany (dość często ostatnio organizowane wszędzie tam, gdzie są turyści) to dobry sposób na to, by się zorientować w tym, co jest najpopularniejszym typem biżuterii w danym miejscu, ale również niekiedy okazja do tego, by znaleźć coś wyjątkowego.

Biżuteria z kamieniami szlachetnymi

Jeśli chcemy mieć pewność oryginalności kamieni, to takie zakupy można robić jedynie w renomowanych sklepach jubilerskich. Renomowanych, bo w niektórych krajach Bliskiego Wchodu nawet profesjonalnie wyglądający sklep jubilerski może sprzedawać syntetyki jako naturalne kamienie, a złoto miewa próby znacznie niższe niż zapewnia nas o tym sprzedawca. Jeśli zatem marzy ci się biżuteria z prawdziwymi rubinami, to nie szukaj okazji i nie daj się skusić na naturalne rubiny w Tajlandii, bo możesz się rozczarować.

Źródło tekstu: https://blog.bizutik.pl/porady-i-ciekawostki/kupowac-bizuterie-wakacjach/