Kosztowności Robienie zakupów

Kilka ciekawostek o obrączkach ślubnych

Więcej informacji o obrączkach Kraków.

Dla wielu osób dzień ślubu jest nad wyraz wzruszającym dniem życia. Ceremonia ta jednoczy Państwa Młodych na zawsze, a symbolem ich miłości, oddania i lojalności są obrączki ślubne, które wkładają sobie na palce.

Obrączki – nie w każdym kraju na prawej dłoni

Pierwotnie nie było podziału na pierścienie zaręczynowe i obrączki, więc ich historia jest wspólna i sięga daleko w Starożytność. Zaledwie w XIII w. Kościół Katolicki uznał obrączki w prawie kanonicznym, dzięki czemu przekazanie żonie pierścionka stało się częścią ceremonii ślubu. Niewiele osób wie jednak, iż panowie rozpoczęli noszenie na palcu obrączki kilkaset lat później. Już wcześniej miały miejsce przypadki, że wsuwali pierścienie na dłoń kiedy wyrywali się na wojnę, jednakże tradycja ta spopularyzowała się szeroko w XX w., a dokładniej w czasie II Wojny Światowej. Obrączka miała przywodzić na pamięć mężczyźnie, że w domu wyczekuje na niego małżonka, za którą ma walczyć i której winien pozostać wierny. W Polsce para małżeńska nosi obrączki ślubne na palcu serdecznym prawej dłoni, jakkolwiek w innych krajach, jak na przykład we Włoszech, w USA, w Egipcie albo w Meksyku, wsuwa się je na lewą dłoń, którędy zgodnie ze starodawnymi przesądami biegnie mityczna “żyła miłości”, która prowadzi wprost do serca. pierścionków zaręczynowych, narzeczeni przymierzają i poszukują obrączek ślubnych razem, jednocześnie zwyczaj wskazuje, że przyszła żona nie powinna pokrywać ich kosztu, bo jest to obowiązek mężczyzny.

Obrączki współcześnie

W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, obrączki charakteryzują się delikatniejszą estetyką. Przez okres wielu stuleci wytwarzano je z przeróżnych materiałów, w mniejszym lub większym stopniu wytrzymałych. Później zaczęto używać do tego metale i ich stopy (takie jak żelazo lub stal), które uosabiały potęgę uczucia. Dziś do ich wytworzenia używa się przeważnie platyny oraz złota, które są oznaką zaufania do współmałżonka. Naturalnie, są one również nierzadko inkrustowane kamieniami szlachetnymi, jednakże wciąż najchętniej kupowane są proste, ponadczasowe złote pierścienie oraz delikatne obrączki, w których wykorzystano dwa odmiany złota (przykładowo różowe i tradycyjne). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wytwarzaniu obrączek, świadczą również nierzadko usługę grawerowania artystycznego. Można więc spersonalizować obrączki grawerując do nich imiona małżonka, datę ślubu czy też ważny dla młodej pary cytat.

Kontakt z nami:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]