Robienie zakupów Wentylacja i ciepłownictwo

Biopaliwo do kominków – zalety

Postanowiłeś o kupnie biokominka, ale nie wiesz czym jest biopaliwo i czy można nim ogrzać mieszkanie? W tym wpisie spróbujemy przybliżyć Ci istotne informacje, jakie wypada znać o działaniu i użytkowaniu paliwa do biokominków.

Czym jest płyn do kominków?

Płyn do biokominków to substancja powstająca na bazie alkoholu, przede wszystkim etanolu. Biopaliwa z wysokiej półki zawierają bioetanol, który produkowany jest z roślin, dzięki czemu są biodegradowalnym, odnawialnym paliwem, a na dodatek są absolutnie bezpieczne dla środowiska. Dlaczego? W toku wypalania się się płynu nie wydziela się dym, a więc żadne substancje smoliste nie są wydzielane do atmosfery. Uwalnia się tylko para oraz dwutlenek węgla w bezpiecznej dla ludzi dawce. Niemniej jednak z powodu emisji CO2 nie można montować biokominków we wnętrzach, w których jest zamknięty obieg powietrza bądź słaba cyrkulacja. Kupując płyn do biokominków koniecznie dowiedzmy się, czy jest atestowany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH, gdyż wtedy będziemy mieć pełne przekonanie, iż produkt jest bezpieczny. Na opakowaniu biopaliwa powinny być wymienione informacje o jego składzie, toteż jeśli wytwórca nie ujawnia owych danych, a jednocześnie nie widzimy nadmienionego wcześniej certyfikatu, wybierzmy inny produkt. Z reguły droższe produkty cechują się lepszą jakością, bo na ich cenę składają się wydatki poniesione przez wytwórcę na lata testów i ulepszania biopaliwa. Po czym jeszcze rozpoznać płyn do biokominka niskiej jakości? Podczas jego spalania będzie wydzielał się przykry zapach, pojawi się dym lub na obudowie biokominka osiądzie sadza.

Jak długo płonie biopaliwo do biokominka?

Biopaliwo do kominka spala się bezwonnie, jakkolwiek istnieje wiele dodatków aromatyzujących, które można do niego dodać, żeby wydzielane podczas jego spalania ciepło rozniosło po mieszkaniu również wybrany przez nas zapach. Na jak długo wystarcza płyn do biokominka? Jeden litr paliwa pali się od 3 do 6 godzin, jednak tempo spalania jest zależna przeważnie od powierzchni paleniska oraz stopnia otwarcia dopływu paliwa do paleniska, które w poszczególnych modelach można korygować. Płyn do kominków najczęściej można nabyć w opakowaniach 1L lub 5L. Jeżeli posiadamy duży biokominek, którego kluczowym zadaniem ma być ogrzanie mieszkania, będziemy musieli wyposażyć się w większe ilości płynu. Jeśli z kolei biokominek ma mieć zastosowanie jako dekoracja i wykorzystujemy go rzadko, lepiej wybrać zbiorniki o małej pojemności. Pamiętajmy, że biopaliwo do biokominka to produkt łatwopalny, wobec tego najlepiej mieć w domu tylko taką ilość jaka jest niezbędna do bieżącego wykorzystania.