Rekreacja, hobby, sport Robienie zakupów

Charakterystyka i zastosowanie kantara dla konia

Jeśli szukasz kantara sznurkowego, koniecznie wejdź na horse-trade.pl.

Kantar jest częścią uprzęży dla konia. Mylony bywa z uzdą, ponieważ jedyną różnicą pomiędzy nimi jest nieobecność wędzidła – części wsuwanej do pyska, umożliwiającej przekazywanie sygnałów do stąpającego zwierzęcia. Kantar to jeden z najistotniejszych elementów wyposażenia jeździeckiego, z którym konie bardzo rzadko się rozstają. Skutkiem tego musi on być dobrany do profilu i wymiarów głowy zwierzęcia oraz nie przyczyniać się do powstania obtarć. Jak zatem wybrać najlepszy kantar? Na jakie jego atrybuty warto zwrócić uwagę?

Kantar sznurkowy czy podszywany – który wygodniejszy dla konia?

W sklepach znajdziemy różne warianty kantarów: taśmowe, skórzane, podszywane i sznurkowe. Te ostatnie, nazywane również halterami, są rekomendowane z uwagi na znaczną kontrolę, którą jeździec przy ich użyciu może sprawować nad wierzchowcem. Dla konia znacznie wygodniejszy jest jednak kantar taśmowy lub skórzany. Znacznie wyższy komfort gwarantują kantary podszywane – przykładowo sztucznym lub naturalnym futrem, które da się odczepić celem konserwacji. Taki kantar świetnie chroni przed tworzeniem się uszkodzeń skóry, a jednocześnie pozwala uwiązać zwierzę na czas pielęgnacji i dawać możliwość jego prowadzenia podczas spacerów lub tresury.

Kantary – które dla koni szetlandzkich a które dla trakenów?

Produkowanych jest parę rozmiarów kantarów. Najmniejszy to foal, który przeznaczony jest dla kucy miniaturowych i źrebiąt. Następny to shetty (0), który powinni stosować właściciele koni szetlandzkich, jak również większych źrebiąt. Kantar w rozmiarze pony (1) został z kolei stworzony z myślą o kucach (np. islandzkich) i rocznych koniach większości ras. Cob (2) i full (3) to kantary o średnich wymiarach i są odpowiednie m.in. dla koni huculskich, wielkopolskich, arabskich oraz hanowerów. Największy rozmiar to xfull (4), który przeznaczony jest dla większych ras gorącokrwistych (na przykład oldenburskich) i ras zimnokrwistych (jak shire albo konie ardeńskie).

Kontakt z nami:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]