Drenaż limfatyczny to zabieg, którego celem jest usprawnienie obiegu chłonki w organizmie. Masaż ręczny opracowano w Danii w latach 30-tych XX w. – to rozmaite chwyty terapeutyczne, jak przykładowo ruchy czerpiące oraz obrotowe, których częstotliwość i siłę terapeuta dopasowuje za każdym razem do kondycji zdrowotnej pacjenta, jak również punktu masażu.
Urządzenie do drenażu limfatycznego – masaż uciskowy bez udziału fizjoterapeuty
W ostatniej dekadzie fizjoterapeuci chętnie stosują urządzenia do drenażu limfatycznego, które symulują masaż ręczny. Taki sprzęt tworzą specjalne mankiety z komorami, które wsuwa się na obrzękłe kończyny górne i dolne. Dzięki napełnieniu powietrzem poszczególnych komór aparat uciska kończynę, pobudzając w ten sposób krążenie limfy. Istnieje dużo zaleceń do zastosowania zabiegu presoterapii. To m.in. obrzęki oraz zastoje limfatyczne, zwyrodnienia stawów, jak również obrzęki pooperacyjne (przykładowo po operacji tarczycy lub mastektomii) obrzęki lub powstałe w wyniku urazów. Wykorzystuje się go też w zabiegach natury estetycznej – wspomagająco w trakcie procesu odchudzania bądź jako wsparcie w likwidacji cellulitu. Presoterapia stała się też niezmiernie popularna w świecie sportu, najczęściej jako zabieg regeneracji po zwiększonym wysiłku.
Kompaktowe urządzenia do presoterapii w domu
Wiele opcji zastosowania aparatów do masażu limfatycznego wpłynęło mocno na ulepszenie tych urządzeń. Teraz osoby na co dzień korzystające z tej formy masażu mogą przeprowadzić zabieg w domowym zaciszu, za pomocą nowoczesnych aparatów Move4, Move6 oraz Move8 marki CarePump. Domowe urządzenia do masażu uciskowego tego producenta cechują parametry zbliżone do sprzętu stosowanego na co dzień w placówkach fizjoterapeutycznych. Numer w nazwie modelu świadczy o liczbie komór mieszczących się w mankietach – im więcej przedziałów, tym skuteczniejszy jest masaż. Aparaty CarePump są stosunkowo lekkie oraz kompaktowe, w związku z tym bez problemu można wziąć je w podróż, np. na turniej sportowy.
Co istotne, poddanie się zabiegowi presoterapii musi być zawsze skonsultowane z lekarzem. Zalecamy nie postanawiać o tym na własną rękę, bowiem występują przeciwwskazania, które wykluczają możliwość takiego zabiegu (to między innymi nowotwór czy zaburzenia rytmu serca, które wskazane jest uprzednio wykluczyć.
CarePump
Mob.: (+48) 721 121 314
E-mail:
[email protected]