Robienie zakupów Zagadnienia motoryzacyjne

Łańcuchy samochodowe – rodzaje i zastosowanie

Potrzebujesz łańcuchów na koła? Sprawdź https://ebagaznik.pl/pl/c/Lancuchy-sniegowe/14.

Łańcuchy samochodowe w dużej mierze poprawiają przyczepność auta w skrajnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, zwłaszcza na spadzistych podjazdach. W niektórych państwach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok kalendarzowy (tak jest między innymi w Norwegii, Bułgarii i Turcji), w pozostałych zaś są one niezbędnym elementem wyposażenia auta jedynie w zimą (takie przepisy obowiązują na przykład we Włoszech, w Niemczech, Polsce i Hiszpanii). Jak zatem rodzaje łańcuchów na koła znajdziemy w sklepach?

Typy łańcuchów samochodowych

Łańcuchy na koła dzielimy przede wszystkim mając na uwadze ich zastosowanie. Wyróżniamy modele stworzone z myślą o wykorzystywaniu w pojazdach terenowych, dostawczych, osobowych i ciężarowych, a także w autobusach. Łańcuchy różnią się również przekrojem i grubością ogniwa (przeważnie jest to kształt rombowy ukośny), motywem zaplotu oraz mocowaniem, które powinno być dostosowane do rodzaju felgi. Różne są też tworzywa, z których wytwarza się łańcuchy samochodowe. W dzisiejszych czasach producenci używają głównie stali tytanowej bądź manganowej.

Prowadzenie pojazdu z łańcuchami samochodowymi

Zakładanie łańcuchów na koła wymaga pewnych umiejętności i na początku może być przyczyną sporego stresu. Aby go uniknąć, powinno się potrenować tę czynność na placu manewrowym bądź w garażu. Z kolei prowadzenie pojazdu z łańcuchami wymaga nieco odmiennej techniki. Należy unikać buksowania kół, poruszania się po niezaśnieżonych drogach i przekraczania prędkości 50 km/h. Korzystając z łańcuchów samochodowych, trzeba też obowiązkowo kontrolować ich ułożenie oraz napięcie – tym sposobem unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym przedłużymy czas ich użytkowania.

Kontakt z nami:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]