Robienie zakupów Wentylacja i ciepłownictwo

Mieszkasz w bloku? Wypróbuj biokominek

Ile razy widzieliśmy już tę scenę – roześmiana para z garnuszkiem ciepłej herbaty w rękach grzeje się przy cieple kominka. Szczególnie jesienią i zimą mieszkańcy blokowisk zazdroszczą możliwości posiadania kominka wszystkim, którzy dysponują domem. Faktem jest, że zwykłego kominka nie zamontujemy w mieszkaniu, jednak możemy postawić w nim biokominek!

Biokominek – jego największe atuty oraz jego rodzaje

Eko kominek, czyli tzw. biokominek, charakteryzuje się tym, iż postawimy go w każdym mieszkaniu. Nie wymaga on utworzenia komina wentylacyjnego, kluczowe jest natomiast, by powierzchnia w którym zostanie założony biokominek posiadała sprawną cyrkulację powietrza. Nie wolno montować go w pomieszczeniach zupełnie szczelnych. Sporym walorem eko kominka jest jego ascetyczna konstrukcja (to wręcz wyłącznie palenisko i obudowa) oraz stosunkowa lekkość. Najczęściej wyprodukowany jest ze stali nierdzewnej, jednak można spotkać także modele z obudową kamienną albo ze szkła. Niektóre eko kominki są mobilne, co pozwala na ich dowolne przestawianie, przykładowo wtedy kiedy zdecydujemy się dokonać zmiany wystroju mieszkania. W ciągu minionych kilku lat zapotrzebowanie na eko kominki tak mocno rozwinęło te produkty, iż obecnie bardzo łatwo dobrać jakiś jego wariant do dowolnego stylu mieszkania. W sklepach internetowych i stacjonarnych kupimy modele biokominków narożnych, wiszących czy wolnostojących. Są modele biokominków bez szyby lub z szybą, jak również biokominki zewnętrzne, zaprojektowane do trzymania na tarasie, werandzie, w altanach, na balkonie czy też w ogrodzie, które można zastosować też jako ozdobę ogródka ośrodka wypoczynkowego czy restauracji.

Biokominek nie generuje związków toksycznych

W biokominkach nie spala ani drewna ani węgla, tym samym nie produkuje on dymu. W czasie spalania biopaliwa, którym jest bioetanol, tworzy się wyłącznie para wodna oraz dwutlenek węgla (stąd wspomniany wyżej wymóg zagwarantowania poprawnego obiegu powietrza w pomieszczeniu). Charakterystyczną cechą paliwa ciekłego jest też to, że po skończeniu procesu spalania nie czyścić paleniska z sadzy ani z popiołu. Nie osadzają się one tym samym na meblach czy sprzętach domowych, gdyż biopaliwo spala się praktycznie w całości. Biokominki są nie są destrukcyjny dla środowiska – palenie bioetanolu nie wyzwala żadnych związków toksycznych dla środowiska. Minusem dla poniektórych jest to, że biokominki wyzwalają mniej ciepła niż klasyczne kominki, jednakże ich zalety, zwłaszcza opcja zamontowania w bloku oraz wysokie walory estetyczne, są mocnym argumentem za ich zakupem.