Więcej o książkach dla młodzieży.
Dzieci urodzone w XXI w. mają coraz rzadziej styczność z dobrą literaturą. Nastolatek wybiera przede wszystkim błyskawiczną rozrywkę w telefonie, w telewizji bądź na komputerze, a po książkę na ogół sięga wówczas, jeśli jest to lektura szkolna. I też z powodu obowiązku czytania klasycznych tekstów literackich dla wielu młodych ludzi czytanie dla rozrywki jest niepojętym konceptem.
Literatura młodzieżowa – powieści intrygujące młodszą generację odbiorców
Nastolatki nie nie mają potrzeby ograniczać się do czytania jedynie lektur szkolnych. Na półkach księgarni jest mnóstwo literatury dla młodzieży nie tylko zagranicznych ale i polskich pisarzy, którzy poruszają zagadnienia i opowiadają historie intrygujące młode pokolenie odbiorców. Ten typ literatury uzyskał swoją nazwę:“literatura Young Adult”. Są to dzieła pisane dla odbiorcy w wieku od 12-18 lat. Historie dla nastolatków czerpią z wielu gatunków literackich: są tu m.in pełne akcji przygodówki, romanse i groza. Jednak wspólnym mianownikiem tych książek jest odwołanie się wprost do typowych doświadczeń młodzieży. Książki te piszą zatem o zdobywaniu i zerwaniu przyjaźni, pierwszych miłościach, stosunkach z rodzicami, odkrywaniu własnej tożsamości oraz odkrywaniu swojego miejsca w społeczeństwie. Lektura literatury dla młodzieży pomaga licealistom poczuć, że inni również doświadczają tożsamych problemów przez tych parę burzliwych lat dorastania.
Czemu warto namawiać Czytanie literatury dla nastolatków upraszcza zdawanie testów z przedmiotów humanistycznych
Polecamy podsuwać młodzieży angażujące ją książki, gdyż zaktywizowanie w nich ochoty czytania dla przyjemności po czasie przynosi sporo korzyści. Nastolatek, który regularnie czyta operuje szerszym zasobem leksykalnym i dobrze radzi sobie z ortografią i gramatyką, co zauważalnie ułatwia zdawanie egzaminów z języka polskiego. Lecz odkrywanie historii innych osób w porównywalnym wieku to także metoda na rozwinięcie w nastolatku empatii oraz lepsze poznanie siebie i prywatnych zainteresowań. Co istotne, rodzina nigdy nie powinna kpić z pasji dziecka. Jeżeli zatem dziecko częściej wybiera opowieści o superbohaterach lub wampirach nie komentujcie, że to głupie tylko pozwólcie mu czerpać z nich radość!
Kontakt z nami:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa