Usługi

Badania psychologiczne kierowców – do jakiego specjalisty się udać?

Więcej o badaniach psychologicznych Bielsko

Na bezpieczeństwo na drogach w szczególnej mierze wpływają kwalifikacje obsługujących jeżdżące po nich pojazdy. Szczególnie ważne jest to w przypadku kierowców profesjonalnych – na przykład taksówkarzy czy kierowców TIR-ów oraz autobusów. W ich przypadku istotne są zarówno kwalifikacje, jak i predyspozycje psychologiczne. Z tego powodu kierowcy z tych zawodów w myśl przepisów powinni we właściwym terminie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Dobrze więc powiedzieć na ich temat kilka zdań. W jakich odstępach powinny być przeprowadzane? Na czym opierają się tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich przygotować?

Przebieg badań psychologicznych kierowców

Badania kierowców powinny być przeprowadzane co pięć lat. Ta zasada nie obowiązuje z kolei kierowców, którzy ukończyli 50 lat – powinni wszak przeprowadzać je co 30 miesięcy. Badania psychologiczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w odpowiedniej przychodni, który najpierw przeprowadza badania osobowości. Mają one formę rozmowy z badanym, w czasie której odpowiada on na zadania na temat wyborów w skrajnych przypadkach. Następna faza badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, zaś potem wykonywane są testy na odpowiednich maszynach, podczas których badana jest zdolność szybkiego reagowania, podzielność koncentracji, postrzeganie szybkości i widzenie w ciemności.

Jak zwiększyć szansę w czasie badaniach psychotechnicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca odbywa wizytę z psychologiem, który w jej czasie informuje go, czy przeszedł badanie. Co ważne, powinniśmy pamiętać, iż nie dla każdego ich rezultaty okażą się pozytywne. Szanse na pomyślne zakończenie badań psychologicznych kierowców można jednak nieco zwiększyć. W jaki sposób? W sieci znajdziemy różne filmy prezentujące działanie urządzeń, na jakich są wykonywane badania psychotechniczne – to doskonałe rozwiązanie, by zawczasu sprawdzić, jak one działają.

Kontakt z nami:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]